Przez trzy grudniowe dni w Opolu po raz kolejny odbył się Festiwal Gór. Druga już edycja, podobnie jak w roku poprzednim, odniosła ogromny sukces ze względu na duże zainteresowanie opolan, a także świetnie prowadzone prelekcje. Sala Kameralna Narodowego Centrum Polskiej Piosenki wypełniona była po brzegi. Tegoroczny program festiwalu był mocno zróżnicowany – coś dla siebie znaleźć mogli zarówno fani gór najwyższych, wspinaczki sportowej, ale także podróżnicy czy speleolodzy. Oprócz pokazów slajdów i filmów w Szkole Podstawowej nr 11 odbył się dzień otwarty ściany wspinaczkowej, na której swoich sił próbowali przede wszystkim uczniowie opolskich szkół. W trakcie trwania festiwalu w Piwnicy Artystycznej NCPP można były zobaczyć wystawę autorstwa Bogdana Jankowskiego Himalaje. Karakorum. Obrazki i głosy z gór, będącą wystawą jubileuszową Polskiego Związku Alpinizmu.
Dzień pierwszy rozpoczęła prelekcja Renaty Wcisło i Wojciecha Grzesioka „110 lat na jednej linie, czyli jak weszliśmy w pierwszy związek (alpinistyczny), i co było dalej”. Po niej miał miejsce blok filmowy podczas którego mogliśmy zobaczyć filmy: „Korona Podziemi”, „Windgällen” oraz „W błocie i na linach”. Po tej w głównej mierze speleologicznej części Wojciech Grzesiok prowadził prelekcję „Po czterykroć Kirgizja – czyli marzenie o własnej górze”. Gwiazdą tego dnia był Marcin Tomaszewski z prezentacją „Podróż w stylu”, dzięki której zaprezentował swój projekt 4 Żywioły, obejmujący wspinaczkę w czterech rejonach górskich (Patagonia, Alaska, Ziemia Baffina, Wenezuela).
W poniedziałek miał miejsce dzień otwarty ściany wspinaczkowej w Szkole Podstawowej nr 11, a od godziny 18 rozpoczęły się następne prelekcje w NCPP. Tego dnia pokazy rozpoczęła Irena Hodowaniec ze swoją prezentacją o Etiopii. Po niej przenieśliśmy się w góry wysokie dzięki Renacie Ruman-Dzido, która zabrała nas na „wycieczkę” w minus 35 na przepiękny McKinley… W trakcie ostatniej tego dnia prezentacji „Alpejska trylogia – projekt” Jacek Matuszek i Łukasz Dudek opowiedzieli o projekcie przejścia jednych z najtrudniejszych alpejskich dróg wspinaczkowych. Wizualne efekty prezentacji i duża dawka humoru zupełnie porwały publiczność!
Ostatni dzień festiwalu również pełen był niezwykłych wrażeń. Wtorkowe prezentacje rozpoczął Marcin Szymański, który opowiedział o pierwszej klubowej wyprawie, czyli próbie zdobycia Chan Tengri. Pokaz podzielony był na kilka części, a całość uzupełniała muzyka, dzięki której jeszcze lepiej mogliśmy się wczuć w górski klimat. Po prezentacji na scenie pojawiała się prawie cała ekipa, która brała udział w wyprawie do Kirgistanu. Po pytaniach publiczności i kilku słowach od uczestników wyprawy przyszedł czas na kolejną prelekcję. Dawid Sysak i Michał „Waldorf” Zając zabrali nas na „najpiękniejszy szczyt Alaski”. Tego dnia miało miejsce również nadanie członkostwa honorowego KW Opole Janowi Sachnikowi i Jarosławowi Cieślińskiemu. Po gratulacjach i wręczeniu tych wyróżnień nadeszła pora na prelekcję tegorocznej gwiazdy festiwalu – Aleksandra Lwowa. „Everest, K2, Broad Peak w zimie” to prezentacja, która przyciągnęła tłumy słuchaczy do NCPP. Lwow zaczarował publiczność opowieściami o zdobywaniu ośmiotysięczników, ale nie zabrakło również wspomnień innych czołowych postaci polskiego himalaizmu. Lwow opowiedział również o wyprawie na Broad Peak sprzed 25 lat, w której brał udział Maciej Berbeka. Odniósł się również do tegorocznej, tragicznej wyprawy na ten szczyt.
Festiwal odbywał się w dniach 15-17 grudnia. Organizatorem festiwalu był Klub Wysokogórski wraz z Narodowym Centrum Polskiej Piosenki oraz Szkołą Podstawową nr 11. Zapraszamy do przeglądnięcia zdjęć z Drugiego Opolskiego Festiwalu Gór.