Pierwszy Opolski Festiwal Gór

Przez kilka grudniowych dni Opolanie mieli szansę wczuć się w klimat gór i wspinaczki. Umożliwiły to spotkania z himalaistami i podróżnikami, podczas których można było obejrzeć slajdy i usłyszeć o niezwykłych wyprawach festiwalowych gości. Pierwszego dnia odbyły się dwie prelekcje. Pokaz Aleksandry Dzik – pierwszej Polki, która uzyskała tytuł Śnieżnej Pantery dotyczył projektu Ternua Female Team – Gaszerbrumy 2011. Kolejny gość – Krzysztof Wielicki opowiadał o tym, jak udało mu się zdobyć Koronę Himalajów. W trakcie jego opowieści nie zabrakło również innych czołowych postaci polskiego himalaizmu – usłyszeliśmy wspomnienia między innymi o Wandzie Rutkiewicz czy Jerzym Kukuczce.

Następny dzień również był pełen atrakcji. Grzegorz Mróz, instruktor wspinaczki skałkowej, przedstawił nam swoją drogę w góry. Zobaczyliśmy zdjęcia z różnych rejonów wspinaczkowych – od Maroka aż po Himalaje. Dzięki Marcinowi Szymańskiemu, opolskiemu podróżnikowi usłyszeliśmy opowieści o Iranie i jego górach. Zobaczyliśmy slajdy między innymi z wejścia na Damavand – najwyższy szczyt Iranu, a zarazem najwyższy wulkan kontynentu azjatyckiego. Maciej Stańczak, również zdobywca Śnieżnej Pantery, opolski himalaista opowiadał o wyprawie na Makalu, piąty ośmiotysięcznik świata. Do Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, na prelekcje przyszło wielu Opolan zainteresowanych tematyką górską.

Tego dnia festiwalu odbył się również Dzień Otwarty sztucznej ściany wspinaczkowej w Szkole Podstawowej nr 11 na Chabrach (kilka zdjęć z otwartego dnia naszej sztucznej ściany wspinaczkowej w galerii). Ten punkt programu również cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Przez kilka godzin do wspinaczkowych dróg ustawiały się kolejki – wspinali się przede wszystkich młodzi uczniowie opolskich szkół.

W piątek odbył się pokaz filmów górskich. Zostały wyświetlone dwa pakiety filmów Reel Rock Tour 2011 oraz Reel Rock Tour 2012. „Chłód”, „Ciężko, Ciężko”, „Walnięty Andy” to jedynie przykłady.

W trakcie trwania festiwalu w Solarisie Opolanie mogli zobaczyć jak wygląda biwak górski. Prezentowany był sprzęt wspinaczkowy i odzież, która sprawdza się podczas wypraw w góry wysokie. Imprezą towarzyszącą festiwalowi był quiz górski, który odbył się w pubie Tequila. Tego wieczoru mogliśmy zobaczyć również slajdy naszych klubowiczów. Festiwal trwał od 12 do 14 grudnia. Impreza została zorganizowana przez Klub Wysokogórski Opole wraz z Narodowym Centrum Piosenki Polskiej i Szkołą Podstawową nr 11.

Dzień 1

dzień 2

Dzień otwarty ściany wspinaczkowej

Posted in Festiwal.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *