Z życia „Jeti”:
21 lipca 1997 r. – powstało Stowarzyszenie Miłośników Gór i Sortów Górskich „Jeti”
28 październik 1997r. — rejestracja Uczniowskiego Klubu Sportowego „Jeti”.
W ramach działań SMGiSG Jeti i UKS Jeti:
Październik 1997r. — ukazał się pierwszy numer pisemka Jeti. Dzięki temu, że udało nam się pozyskać dotację z Urzędu Miasta Opola, (10 numerów). Opisuje ono dokonania naszego środowiska, nasze problemy i sukcesy. Do redagowania włączyła się duża grupa młodych ludzi, co znacznie wpłynęło na wizerunek gazetki.
10 grudzień 1997r. — zorganizowaliśmy pierwszą dużą imprezę — spotkanie z wybitnym polskim himalaistą Krzysztofem Wielickim. Byliśmy zaskoczeni widząc tłumy ludzi ledwo mieszczące się w sali kina „Kraków”. Również nasz gość, zdobywca korony Himalajów, czyli 14 ośmiotysięczników, nie krył zdziwienia frekwencją. Imprezę relacjonowało na gorąco Radio Opole, pisały o niej „Nowa Trybuna Opolska” i Opolski Dodatek „Gazety Wyborczej”.
Grudzień 1997 — styczeń 1998r. — dzięki temu, że udało nam się uzyskać dofinansowania z programu realizowanego przez Urząd Kultury Fizycznej i Sportu pt. „Ściana wspinaczkowa w każdej szkole” zbudowaliśmy pierwszą część ściany (o powierzchni 150 metrów kwadratowych) w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Chabrów 65, która od tej pory stała się miejscem naszych spotkań. Okazało się, że dyrektor szkoły- Pan Jarosław Cieśliński – jest miłośnikiem gór, więc znalezienie wspólnego języka nie stanowiło problemu. Już od stycznia ściana została udostępniona dla amatorów wspinaczki. Od lutego rozpoczęły się regularne zajęcia wspinaczki sportowej dla dzieci i młodzieży. Powstały dwie grupy: jedna dla uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11, druga dla chętnych z innych opolskich szkół.
Regularne treningi przyniosły nieoczekiwane efekty, które były dla nas wielkim zaskoczeniem. Już w pierwszym roku działalności nasi wychowankowie startowali w zawodach pucharu Polski, zajmując wysokie miejsca w pierwszej dziesiątce.
16 — 17 czerwiec 1998r. — zorganizowaliśmy pierwszy wyjazd w prawdziwe skałki dla młodzieży z sekcji wspinaczkowych. :Młodzież wróciła zachwycona z pobytu w Sokolikach i od tej pory każda grupa wyjeżdża w skałki na zakończenie rocznego szkolenia, by sprawdzić swoje umiejętności w naturalnych warunkach.
Lipiec 1998r. – duża grupa młodzieży wzięta udział w wakacyjnych obozach szkoleniowych, gdzie wszyscy zdali zewnętrzny egzamin i otrzymali „przepustkę” do samodzielnego wspinania — świadectwo ukończenia kursu skałkowego. Wszystkich uczestników egzaminował znany polski himalaista Andrzej Machnik, który był pod wrażeniem ich umiejętności.
Sierpień – wrzesień 1998r. — dwie osoby z naszego: klubu Rafał Olender i Arkadiusz Tabisz wzięły udział w kursie instruktorów wspinaczki sportowej zorganizowanym pod patronatem Polskiego Związku Alpinizmu przez katowicką Akademię Wychowania Fizycznego. Jako jedni z pierwszych w Polsce otrzymali legitymacje instruktorskie. Od września zajęcia wspinaczki rozpoczęły się na nowo. Rafał Olender prowadził zajęcia z młodzieżą ze szkól podstawowych, Arkadiusz Tabisz z licealistami oraz studentami UO.
12 grudzień 1998r. — zorganizowaliśmy w pełni profesjonalne zawody wspinaczkowe dla juniorów. Nasi podopieczni zdeklasowali konkurencję, zajmując wszystkie miejsca na podium. Satysfakcja była tym większa, że na widowni zasiadali dumni ze swoich pociech rodzice. Pozyskani sponsorzy zapewnili atrakcyjne nagrody, a zaproszone media obszernie relacjonowały imprezę na swoich łamach oraz w eterze. Sukces był pełny, tym bardziej, że w przygotowaniach zawodów brała udział spora grupa naszych klubowych kolegów oraz ci, którzy nie zdecydowali się na start. Po rozdaniu nagród odbył się dla wszystkich chętnych pokaz slajdów z opolskiej wyprawy na najwyższy szczyt Ameryki Południowej Aconcagua.
Luty 1999r. — zakończyliśmy rozbudowę naszej ściany dla potrzeb szkoleniowych. Dzięki przychylności dyrekcji szkoły nasz plan zrealizowaliśmy na fenach szkolnych, aby nie zakłócać pracy szkoły oraz własnych zajęć.
Marzec 1999r. – zorganizowaliśmy duże i od tej pory cyklicznie rozgrywane zawody: „I Otwarte Mistrzostwa Opolszczyzny we Wspinaczce Sportowej”. Startowało ponad 60 osób w kategoriach seniorów i juniorów, wśród nich znalazła się też spora grupa wspinaczy z innych miast Polski. Juniorzy z naszych sekcji ponownie nie mieli sobie równych. Na wakacjach odbyły się tradycyjnie kursy i egzaminy naszych podopiecznych, a od września dalsza praca w sekcjach wspinaczkowych.
Kolejne II Mistrzostwa Opolszczyzny we wspinaczce odbyły się w marcu 2000 roku. Wzięła w nich udział duża grupa zawodników z Opolszczyzny oraz z innych ośrodków wspinaczkowych.
Sierpień 2000 — zrealizowaliśmy dalszą rozbudowę ściany tzw.: okapu. W tej chwili nasza ściana ma przeszło 250metrów kwadratowych, jest największą w naszym województwie i liczącą się w Polsce.
12 listopad 2000r. Po propozycji Polskiego Związku Alpinizmu – zorganizowaliśmy Mistrzostwa Uczniowskich Klubów Sportowych z całej Polski we wspinaczce sportowej. Nasze dzieci wypadły nieźle, a obecny na zawodach obserwator PZA — Wacław Sonelski – wysoko ocenił przebieg imprezy.
21 kwiecień 2001r. — zorganizowaliśmy III Mistrzostwa Opolszczyzny we wspinaczce. Tradycyjnie już startowała duża grupa gości z innych UKS-ów.
Sierpień 2001r. — grupa młodzieży z sekcji „Jeti” wzięła udział w szkoleniu skałkowym zorganizowanym przez Polski Związek Alpinizmu w Rzędkowicach. Wszyscy skończyli kurs z wynikiem pozytywnym, a w opinii szefów szkolenia Dariusza Porady i Wacława Sonelskiego zostali bardzo dobrze przygotowani do samodzielnego wspinania.
6 października 2001r. — zorganizowaliśmy spotkanie z wybitnym himalaistą Aleksandrem Lwowem. Przy okazji imprezy na opolskiej Pasiece odbyły się zawody wspinaczki będące pierwszymi z cyklu zawodów pucharowych dla dzieci z „Jeti”.